590CD26M0000DG
Mfr.Part #
590CD26M0000DG
Manufacturer
Skyworks Solutions, Inc.
Description
XTAL OSC XO 26.0000MHZ CMOS SMD
Manufacturer :
Skyworks Solutions, Inc.
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Base Resonator :
Crystal
Frequency Stability :
±7ppm
Voltage - Supply :
3.3V
JESD-609 Code :
e4
Physical Dimension :
7.0mm x 5.0mm x 1.8mm
Symmetry-Max :
55/45%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
Frequency :
26MHz
Supply Voltage :
3.3V
Current - Supply (Max) :
90mA
Packaging :
Strip
Si590
Output :
CMOS
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Surface Mount :
yes
Package / Case :
6-SMD, No Lead
Operating Frequency :
26MHz
Current - Supply (Disable) (Max) :
75mA
Factory Lead Time :
4 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
590CD26M0000DG
Skyworks Solutions, Inc. 590CD26M0000DG
590CD26M0000DG datasheet pdf and Oscillators product details from Silicon Labs stock available at
Manufacturer related products
    CAP SILICON 10PF 20% SMD
    CAP SILICON 68PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 5.6PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 2.6PF 20% 100V SMD