590CA16M0000DG
Mfr.Part #
590CA16M0000DG
Description
XTAL OSC XO 16.0000MHZ CMOS SMD
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Current - Supply (Max) :
90mA
Mounting Type :
Surface Mount
Base Resonator :
Crystal
Function :
Enable/Disable
Frequency Stability :
±50ppm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Voltage - Supply :
3.3V
Packaging :
Strip
Frequency :
16MHz
Output :
CMOS
Size / Dimension :
0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
Current - Supply (Disable) (Max) :
75mA
Datasheets
590CA16M0000DG
Skyworks Solutions, Inc. 590CA16M0000DG
590CA16M0000DG datasheet pdf and Oscillators product details from Silicon Labs stock available at
Manufacturer related products
    CAP SILICON 10PF 20% SMD
    CAP SILICON 68PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 5.6PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 2.6PF 20% 100V SMD