590AB20M0000DG
Mfr.Part #
590AB20M0000DG
Manufacturer
Skyworks Solutions, Inc.
Package / Case
6-SMD, No Lead
Description
XTAL OSC XO 20.0000MHZ LVPECL
Manufacturer :
Skyworks Solutions, Inc.
Product Category :
Oscillators
Output :
LVPECL
Packaging :
Strip
Frequency Stability :
±25ppm
Mounting Type :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
Compliant
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
6-SMD, No Lead
Series :
Si590
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Size / Dimension :
0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
Type :
XO (Standard)
Voltage - Supply :
3.3V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Frequency :
20MHz
Function :
Enable/Disable
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Current - Supply (Disable) (Max) :
75mA
Current - Supply (Max) :
125mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Resonator :
Crystal
Datasheets
590AB20M0000DG
Skyworks Solutions, Inc. 590AB20M0000DG
590AB20M0000DG datasheet pdf and Oscillators product details from Silicon Labs stock available at
Manufacturer related products
    CAP SILICON 10PF 20% SMD
    CAP SILICON 68PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 5.6PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 2.6PF 20% 100V SMD