590AB164M355DG
Mfr.Part #
590AB164M355DG
Manufacturer
Skyworks Solutions, Inc.
Package / Case
6-SMD, No Lead
Description
XTAL OSC XO 164.3550MHZ LVPECL
Manufacturer :
Skyworks Solutions, Inc.
Product Category :
Oscillators
Base Resonator :
Crystal
Current - Supply (Disable) (Max) :
75mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Series :
Si590
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output :
LVPECL
Type :
XO (Standard)
Mounting Type :
Surface Mount
Frequency Stability :
±25ppm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Function :
Enable/Disable
Frequency :
164.355MHz
Factory Lead Time :
6 Weeks
Current - Supply (Max) :
125mA
Voltage - Supply :
3.3V
Reach Compliance Code :
Compliant
Size / Dimension :
0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
Package / Case :
6-SMD, No Lead
Datasheets
590AB164M355DG
Skyworks Solutions, Inc. 590AB164M355DG
590AB164M355DGR datasheet pdf and Oscillators product details from Silicon Labs stock available at
Manufacturer related products
    CAP SILICON 10PF 20% SMD
    CAP SILICON 68PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 5.6PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 2.6PF 20% 100V SMD