5800-5R6-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5800-5R6-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 5.6UH 2.5A 23 MOHM TH
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance Tolerance :
10%
ECCN Code :
EAR99
DC Resistance (DCR) :
23mOhm Max
Type :
Wirewound
Package / Case :
Axial
Series :
Inductance :
5.6μH
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max DC Current :
1.28A
Current Rating (Amps) :
2.5A
REACH SVHC :
No SVHC
Construction :
Bobbin Core
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
16 Weeks
Military Standard :
Not
Material - Core :
Ferrite
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Test Frequency :
1kHz
Shielding :
No
Size / Dimension :
0.275Diax0.700L 6.99mmx17.78mm
Resistance :
24mOhm
Number of Functions :
1
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Number of Terminations :
2
Current Rating :
1.28A
Number of Pins :
2
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
HTS Code :
Diameter :
6.985mm
Pbfree Code :
yes
Lead Diameter :
635 µm
Tolerance :
±10%
DC Current :
1.28A
Current - Saturation :
5A
Packaging :
Tray
Datasheets
5800-5R6-RC
Bourns, Inc. 5800-5R6-RC
5800-5R6-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD