5800-472-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5800-472-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 4.7MH 110MA 12.5OHM TH
Stock
187
In Stock :
187
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
DC Current :
100mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Test Frequency :
1kHz
Lead Diameter :
635 µm
Current - Saturation :
170mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tray
Package / Case :
Axial
Inductance Tolerance :
10%
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Series :
5800
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Current Rating :
100mA
Number of Terminations :
2
Max DC Current :
110mA
Number of Functions :
1
Material - Core :
Ferrite
Resistance :
10.5Ohm
Lead Free :
Lead Free
Shielding :
No
DC Resistance (DCR) :
12.5Ohm Max
Published :
2007
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.275Diax0.700L 6.99mmx17.78mm
HTS Code :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Inductance :
4.7mH
Military Standard :
Not
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Diameter :
6.985mm
Construction :
Bobbin Core
Type :
Wirewound
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±10%
Datasheets
5800-472-RC
Bourns, Inc. 5800-472-RC
5800-472-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD