5800-330-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5800-330-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 33UH 1.3A 90 MOHM TH
Stock
655
In Stock :
655
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Pbfree Code :
yes
Published :
2007
Shielding :
No
DC Resistance (DCR) :
90mOhm Max
Mounting Type :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Construction :
Bobbin Core
Package / Case :
Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
5800
HTS Code :
Inductance :
33μH
Number of Pins :
2
Military Standard :
Not
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±10%
Type :
Wirewound
Current - Saturation :
2A
Number of Functions :
1
Number of Terminations :
2
Max DC Current :
1.3A
Lead Free :
Lead Free
Material - Core :
Ferrite
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Current Rating :
1.008A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Test Frequency :
1kHz
Size / Dimension :
0.275Diax0.700L 6.99mmx17.78mm
Inductance Tolerance :
10%
Operating Temperature :
-55°C~105°C
DC Current :
1.008A
Resistance :
75mOhm
Lead Diameter :
635 µm
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Diameter :
6.985mm
Packaging :
Tray
Datasheets
5800-330-RC
Bourns, Inc. 5800-330-RC
5800-330-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD