58.33.9.024.0050SPA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
58.33.9.024.0050SPA
Manufacturer
Finder Relays, Inc.
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V
Stock
63
In Stock :
63
Manufacturer :
Finder Relays, Inc.
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
40mA
Packaging :
Bulk
Coil Type :
Non Latching
Operate Time :
10ms
Switching Voltage :
400VAC -Max
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
DIN Rail
Coil Voltage :
24VDC
Must Operate Voltage :
19.2VDC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Feature :
Diode, Lighted Indicator
Series :
58
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Release Time :
15ms
Must Release Voltage :
4.8VDC
Factory Lead Time :
6 Weeks
Termination Style :
Screw Terminal
Contact Rating (Current) :
10A