57M22-10-2-08N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
57M22-10-2-08N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY MILITARY, 22.5 DEG
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Actuator Length :
11.10mm
ECCN Code :
EAR99
Brand :
Grayhill
Illumination Color :
Voltage - Rated AC :
115V
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e4
Product Type :
Rotary Switches
Contact Function :
On-On
Number of Switch Sections :
10
Bushing Length :
0.437 inch
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
8
Product Category :
Rotary Switches
RoHS :
Details
Lamp Type :
Voltage - Rated DC :
30V
Operating Force :
14 ~ 58gfm
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Features :
Product Status :
Active
Contact Finish :
Gold
Number of Decks :
10
Contact Voltage(AC)-Max :
115V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Depth Behind Panel :
105.74mm
Circuit per Deck :
DP8T
Insulation Material :
Diallyl
Mounting Type :
Panel Mount
Surface Mount :
No
Angle of Throw :
22.5°
Termination Style :
Solder Lug
Panel Cutout Dimensions :
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Terminal Material :
Brass
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Grayhill
Contact Material :
Silver Alloy
Contact Voltage(DC)-Max :
30V
Current Rating :
250mA (AC/DC)
Current Rating (Amps) :
250mA AC/DC
Base Product Number :
57M22
Subcategory :
Switches
Index Stops :
FIXED
Resistance :
57.22MOhm
Series :
57
Number of Poles per Deck :
2
Bushing Diameter :
0.375 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
500VAC V
Package :
Bulk
Voltage Rating - DC :
30V
Voltage Rating - AC :
115V
Datasheets
57M22-10-2-08N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"