57202-G53-25LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
57202-G53-25LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER SMD 50POS 2MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Length - Mating :
0.138 3.50mm
Orientation :
Straight
Current Rating (Amps) :
2A AC/DC
Number of Positions Loaded :
All
Style :
Board to Board
Series :
Minitek® 2.00mm
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
50
Number of Rows :
2
Color :
Black
Contact Plating :
GXT, Gold
Contact Type :
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Fastening Type :
Push-Pull
Termination :
Solder
Pitch :
2mm
Insulation Color :
Black
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mating Post Length :
3.5mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Header
Published :
Length :
50mm
Housing Color :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
125°C
Depth :
4mm
Voltage - Rated :
200V AC/DC
Shrouding :
Unshrouded
Factory Lead Time :
8 Weeks
Housing Material :
Thermoplastic
Min Operating Temperature :
-55°C
Insulation Material :
Thermoplastic
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Contact Finish - Post :
Tin
Number of Contacts :
50
Mount :
Surface Mount
Contact Shape :
Square
Contact Resistance :
25mOhm
Datasheets
57202-G53-25LF
Minitek® 2.00mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Surface Mount Gold, GXT™ Thermoplastic 50-Position Board to Board
57202-G53-25LF Overview
This product is packaged in a Header box.Surface Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Minitek® 2.00mm Series.Use it below 125°C.A minimum temperature of -55°C must be maintained for the operation of this device.By Surface Mount, the part is mounted.
57202-G53-25LF Features
Minitek® 2.00mm series