56SP36-01-1-10S-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
56SP36-01-1-10S-F
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 10POS 200MA 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Termination Type :
Solder
Contact (DC) Max Rating R Load :
.2A@30VDC
Series :
56
Base Product Number :
56SP36
Number of Poles per Deck :
1
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Contact Finish :
Silver
Contact Style :
Shorting
Operating Force :
2.520 ~ 6.481gfm
Number of Switch Sections :
1
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Current Rating :
200mA
Switch Action :
LATCHED
Number of Decks :
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
Package :
Bulk
Termination Style :
PC Pin
Termination :
PC Pin
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Current Rating (Amps) :
200mA AC/DC
Product Status :
Active
Max Current Rating :
200mA
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Voltage Rating - AC :
115V
Body Height :
9.58mm
Angle of Throw :
36°
JESD-609 Code :
e4
Voltage - Rated DC :
30V
Contact Voltage(DC)-Max :
30 V
Reach Compliance Code :
Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
PANEL MOUNTABLE
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Actuator Length :
9.53mm
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
HTS Code :
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Index Stops :
FIXED
Depth Behind Panel :
9.58mm
Body Length or Diameter :
12.7 mm
Index Angle :
36 °
Factory Lead Time :
18 Weeks
Feature :
Shaft and Panel Sealed
Sealing :
Shaft and Panel Sealed
Surface Mount :
No
Voltage Rating - DC :
30V
Contact Current(AC)-Max :
0.2A
Features :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Panel Cutout Dimensions :
Circuit per Deck :
SP10T
Number of Positions :
10
Switch Function :
SP10T
Voltage - Rated AC :
115V
Pbfree Code :
yes
Mount :
Panel, Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Material :
Brass
Max Voltage Rating (AC) :
115V
Datasheets
56SP36-01-1-10S-F
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"