564RZ5UTK302EE102M
Mfr.Part #
564RZ5UTK302EE102M
Description
CAP CER 1000PF 3KV Z5U RADIAL
Ceramic Capacitors
Lead/Base Style :
Straight
Min Operating Temperature :
-25°C
Voltage - Rated :
3000V 3kV
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Max Operating Temperature :
105°C
Tolerance :
±20%
Temperature Coefficient :
Z5U
Capacitance :
1000pF
Feature :
Low Dissipation Factor
Datasheets
564RZ5UTK302EE102M
Cera-Mite 564R 1000pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±20% Z5U -25°C~105°C Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
564RZ5UTK302EE102M Overview
564RZ5UTK302EE102M Features
with Z5U being the highest temperature coefficient
564RZ5UTK302EE102M Applications
There are a lot of Vishay Cera-Mite
564RZ5UTK302EE102M applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 1000PF 6KV Z5U RADIAL
    CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL
    CAP CER 10000PF 3KV Y5V RADIAL
    CAP CER 0.1UF 400VAC Y5V RADIAL
    CAP CER 0.1UF 2KV Y5V RADIAL