564RX5SAA302EG102M
Mfr.Part #
564RX5SAA302EG102M
Description
CAP CER 1000PF 3KV X5S RADIAL
Capacitance :
1000pF
Temperature Coefficient :
X5S
Feature :
Low Dissipation Factor
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
3000V 3kV
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Lead/Base Style :
Through Hole
Max Operating Temperature :
105°C
Tolerance :
±20%
Min Operating Temperature :
-25°C
Datasheets
564RX5SAA302EG102M
Cera-Mite 564R 1000pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±20% X5S -25°C~105°C Low Dissipation Factor Through Hole Radial, Disc
564RX5SAA302EG102M Overview
564RX5SAA302EG102M Features
with X5S being the highest temperature coefficient
564RX5SAA302EG102M Applications
There are a lot of Vishay Cera-Mite
564RX5SAA302EG102M applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 1000PF 6KV Z5U RADIAL
    CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL
    CAP CER 10000PF 3KV Y5V RADIAL
    CAP CER 0.1UF 400VAC Y5V RADIAL
    CAP CER 0.1UF 2KV Y5V RADIAL