564R30GAQ56
Mfr.Part #
564R30GAQ56
Description
CAP CER 56PF 3KV X7R RADIAL
Ceramic Capacitors
Additional Feature :
FLAME PROOF
Factory Lead Time :
18 Weeks
Dissipation Factor :
0.2 %
Number of Terminations :
2
Composition :
Ceramic
Size / Dimension :
0.331Dia 8.40mm
Voltage :
3kV
Package / Case :
Radial, Disc
Depth :
4.8mm
REACH SVHC :
Unknown
Size Code :
Lead Spacing :
0.252 6.40mm
Temperature Coefficient :
X7R
Height Seated (Max) :
0.520 13.20mm
Published :
Capacitance :
56pF
Tolerance :
±20%
Multilayer :
No
Not Applicable
Contact Plating :
Tin
Series :
Cera-Mite 564R
Terminal Shape :
Wire
Temperature Characteristics Code :
X7R
Pbfree Code :
yes
Weight :
4.535924g
Lead Diameter :
810 μm
Lead Style :
Straight
Voltage - Rated AC :
1kV
Mount :
PCB, Radial, Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
8.4mm
Lead Pitch :
6.4mm
Termination :
Radial
Voltage - Rated DC :
3kV
Height :
6.35mm