564R30GAQ33KA
Mfr.Part #
564R30GAQ33KA
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyschlag/Draloric
Package / Case
Radial, Disc
Description
CAP CER 33PF 3KV N2200 RADIAL
Manufacturer :
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
Radial, Disc
Lead Style :
Straight
Contact Plating :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Min Operating Temperature :
-25°C
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lead Pitch :
6.4008mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
3000V 3kV
Lead/Base Style :
Straight
Termination :
Radial
Lead Spacing :
0.252 6.40mm
Mounting Type :
Through Hole
Temperature Coefficient :
N2200
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.520 13.20mm
Series :
Cera-Mite 564R
Size / Dimension :
0.331Dia 8.40mm
Capacitance :
33pF
Factory Lead Time :
18 Weeks
Datasheets
564R30GAQ33KA
Vishay BC Components/Beyschlag/Draloric 564R30GAQ33KA
Cera-Mite 564R 33pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±20% N2200 0.331Dia 8.40mm -25°C~105°C Through Hole Radial, Disc
564R30GAQ33KA Overview
Programs on this device are of 0.331Dia 8.40mm size/dimension.Temperatures greater than -25°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with N2200 being the highest temperature coefficient.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
564R30GAQ33KA Features
a size/dimension of 0.331Dia 8.40mm
with N2200 being the highest temperature coefficient
564R30GAQ33KA Applications
There are a lot of Vishay Cera-Mite
564R30GAQ33KA applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 1000PF 6KV Z5U RADIAL
    CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL
    CAP CER 10000PF 3KV Y5V RADIAL
    CAP CER 0.1UF 400VAC Y5V RADIAL
    CAP CER 0.1UF 2KV Y5V RADIAL