564MKP275KG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
564MKP275KG
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.56UF 10% 310VAC RAD
Stock
36
In Stock :
36
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Tolerance :
±10%
Capacitance :
0.56μF
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Series :
MKP
Termination :
PC Pins
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated AC :
310V
Ratings :
X2
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
1.024Lx0.276W 26.00mmx7.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~110°C
Number of Pins :
2
Height Seated (Max) :
0.563 14.30mm
Applications :
EMI, RFI Suppression
Published :
2011
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Lead Pitch :
22.5044mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Voltage - Rated DC :
275V
Datasheets
564MKP275KG
Cornell Dubilier Electronics 564MKP275KG
MKP 0.56μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 275V-DC 310V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
564MKP275KG Overview
Electrical devices with 0.886 22.50mm lead spacing are used in this application.A temperature of -40°C~110°C is suitable for operation of the device.