562RCK102AH103MA65
Mfr.Part #
562RCK102AH103MA65
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyschlag/Draloric
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 1KV RADIAL
Ceramic Capacitors
Capacitance :
10000pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Style :
Straight
Package / Case :
Radial, Disc
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
1kV
Termination :
Radial
Lead Pitch :
9.52mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
Cera-Mite 562R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Cera-Mite 562R 10000pF Ceramic Capacitor ±10% -55°C~105°C Through Hole Radial, Disc
562RCK102AH103MA65 Overview
With the voltage 1kV, it is capable of operating.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 9.52mm.
562RCK102AH103MA65 Features
with the voltage - Rated DC of 1kV
562RCK102AH103MA65 Applications
There are a lot of Vishay Cera-Mite
562RCK102AH103MA65 applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
Manufacturer related products
    CAP CER 1000PF 6KV Z5U RADIAL
    CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL
    CAP CER 10000PF 3KV Y5V RADIAL
    CAP CER 0.1UF 400VAC Y5V RADIAL
    CAP CER 0.1UF 2KV Y5V RADIAL