56.OA11.2431C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
56.OA11.2431C
Manufacturer
Altech Corporation
Description
OA561124V 3NO/1NC AGSN02+02UMAU
Manufacturer :
Altech Corporation
Product Category :
Safety Relays
Coil Resistance :
56Ohm
Current Rating :
8A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Dissipation :
600mW
Termination :
Solder
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated DC :
24V
Voltage - Rated AC :
400V
Switching Voltage :
400VAC 250VDC -Max
Must Operate Voltage :
4.2VDC
Release Time :
6ms
Series :
OA
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO), Gold (Au)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Pins :
10
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination Style :
PC Pin
Contact Form :
4PST-3NO/1NC (3 Form A, 1 Form B)
Approval Agency :
CSA, TUV, UL
Factory Lead Time :
17 Weeks
Coil Current :
107mA
Operate Time :
20ms
Coil Power :
600mW
Coil Voltage :
6VDC