55SP30-01-1-06N
Mfr.Part #
55SP30-01-1-06N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 6POS 200MA 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Product Status :
Active
Feature :
Shaft and Panel Sealed
Package :
Bulk
Voltage Rating - DC :
30V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage Rating - AC :
115V
Mount :
Panel, Through Hole
Product Category :
Rotary Switches
Subcategory :
Switches
Panel Cutout Dimensions :
Series :
55
Contact Material :
Brass
Contact Style :
Non-Shorting
Illumination Color :
Voltage - Rated DC :
30V
Number of Poles per Deck :
1
Termination :
PC Pin
Base Product Number :
55SP30
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Product Type :
Rotary Switches
Factory Lead Time :
18 Weeks
Depth Behind Panel :
13.51mm
Contact Finish :
Silver
Brand :
Grayhill
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Number of Positions :
6
RoHS Status :
RoHS Compliant
Actuator Length :
9.53mm
Circuit per Deck :
SP6T
RoHS :
Details
Angle of Throw :
30°
Termination Style :
PC Pin
Features :
Shaft and Panel Sealed
Current Rating (Amps) :
200mA AC/DC
Index Stops :
FIXED
Current Rating :
200mA
Operating Force :
2.520 ~ 5.401gfm
Grayhill
Index Angle :
30 °
Contact Plating :
Silver
Lamp Type :
Number of Decks :
1
Voltage - Rated AC :
115V
Datasheets
55SP30-01-1-06N
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"