55SB-NWW120
Mfr.Part #
55SB-NWW120
Description
LED LAMP T2 T5.5 120V SLIDE CWHT
Viewing Angle :
50 deg
Overall Height :
9.1mm
1
Base Type :
T5.5 Telephone Slide
Forward Current-Max :
0.004A
Size / Dimension :
T- 2
Luminous Intensity :
2500.0 mcd
Number of Terminations :
1
Millicandela Rating :
2500mcd
Series :
55SB
Color :
White, Cool
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Can Replace Lamps :
T5.5 Telephone Slide Base Lamps
Applications :
General Purpose Lighting
Configuration :
Single
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
120VAC
Datasheets
55SB-NWW120
Manufacturer related products
    LED HDWR COUPLER 5MM THRU-HOLE
    LED CABLE ASSEMBLY
    LED CLIPLITE MNT 5MM OPEN END
    SPEEDNUT W/COATING
    3MM RETAINING RING