55SB-NWO28H
Mfr.Part #
55SB-NWO28H
Description
LED LAMP T2 T5.5 28V SLIDE ORANG
1
Series :
55SB
Millicandela Rating :
2000mcd
Overall Height :
9.1mm
Shape :
Round
Applications :
General Purpose Lighting
Color :
Orange
Base Type :
T5.5 Telephone Slide
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
28V
Viewing Angle :
30 deg
Single
Size / Dimension :
T- 2
Forward Current-Max :
0.018A
Luminous Intensity :
2000.0 mcd
Can Replace Lamps :
T5.5 Telephone Slide Base Lamps
Surface Mount :
No
Wavelength :
605nm
Datasheets
55SB-NWO28H
Manufacturer related products
    LED HDWR COUPLER 5MM THRU-HOLE
    LED CABLE ASSEMBLY
    LED CLIPLITE MNT 5MM OPEN END
    SPEEDNUT W/COATING
    3MM RETAINING RING