55SB-NWG48H
Mfr.Part #
55SB-NWG48H
Description
LED LAMP T2 T5.5 48V SLIDE GREEN
Forward Current-Max :
0.01A
Millicandela Rating :
2400mcd
Viewing Angle :
45 Deg
Base Type :
T5.5 Telephone Slide
Configuration :
Single
Size / Dimension :
T- 2
Surface Mount :
No
Wavelength :
520nm
Luminous Intensity :
2400.0 mcd
Can Replace Lamps :
T5.5 Telephone Slide Base Lamps
Lens Type :
WATER CLEAR
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
48V
1
Series :
55SB
Color :
Green
Overall Height :
9.1mm
Number of Functions :
1
Applications :
General Purpose Lighting
Datasheets
55SB-NWG48H
Manufacturer related products
    LED HDWR COUPLER 5MM THRU-HOLE
    LED CABLE ASSEMBLY
    LED CLIPLITE MNT 5MM OPEN END
    SPEEDNUT W/COATING
    3MM RETAINING RING