55SB-NWA60H
Mfr.Part #
55SB-NWA60H
Description
LED LAMP T2 T5.5 60V SLIDE AMBER
Forward Current-Max :
0.01A
Viewing Angle :
30 deg
Luminous Intensity :
2800.0 mcd
No
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
60V
Can Replace Lamps :
T5.5 Telephone Slide Base Lamps
Base Type :
T5.5 Telephone Slide
Applications :
General Purpose Lighting
1
Size / Dimension :
T- 2
Wavelength :
592nm
Color :
Amber
Millicandela Rating :
2800mcd
Series :
55SB
Overall Height :
9.1mm
Datasheets
55SB-NWA60H
Manufacturer related products
    LED HDWR COUPLER 5MM THRU-HOLE
    LED CABLE ASSEMBLY
    LED CLIPLITE MNT 5MM OPEN END
    SPEEDNUT W/COATING
    3MM RETAINING RING