55SB-NKR48H
Mfr.Part #
55SB-NKR48H
Description
LED LAMP T2 T5.5 48V SLIDE RED
1
Size :
5.1mm
ROHS3 Compliant
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Viewing Angle :
15 deg
Round
Peak Wavelength :
634 nm
Luminous Intensity :
3600.0 mcd
Color :
Red
Overall Height :
9.1mm
Forward Current-Max :
0.016A
Datasheets
55SB-NKR48H
Manufacturer related products
    LED HDWR COUPLER 5MM THRU-HOLE
    LED CABLE ASSEMBLY
    LED CLIPLITE MNT 5MM OPEN END
    SPEEDNUT W/COATING
    3MM RETAINING RING