55SB-NKG12H
Mfr.Part #
55SB-NKG12H
Description
LED LAMP T2 T5.5 12V SLIDE GREEN
Viewing Angle :
15 deg
Color :
Green
Size :
5.1mm
Configuration :
Single
Peak Wavelength :
520 nm
Forward Current-Max :
0.02A
Shape :
Round
Overall Height :
9.1mm
Luminous Intensity :
10000.0 mcd
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Datasheets
55SB-NKG12H
Manufacturer related products
    LED HDWR COUPLER 5MM THRU-HOLE
    LED CABLE ASSEMBLY
    LED CLIPLITE MNT 5MM OPEN END
    SPEEDNUT W/COATING
    3MM RETAINING RING