55SB-BCG15H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
55SB-BCG15H
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
Description
LED LAMP T2 T5.5 15V SLIDE GREEN
Manufacturer :
Product Category :
Luminous Intensity :
80.0 mcd
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Surface Mount :
No
Factory Lead Time :
8 Weeks
Viewing Angle :
24 deg
Overall Height :
9.1mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
1
Lens Type :
TINTED
Size :
5.1mm
Shape :
Round
Packing Method :
Bulk
Configuration :
Single
Mounting Feature :
Panel Mount
Color :
Green
Peak Wavelength :
565 nm
Forward Current-Max :
0.028A
Number of Functions :
1
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Datasheets
55SB-BCG15H
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LED HDWR COUPLER 5MM THRU-HOLE
    LED CABLE ASSEMBLY
    LED CLIPLITE MNT 5MM OPEN END
    SPEEDNUT W/COATING
    3MM RETAINING RING