558-10-255M16-001101
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
558-10-255M16-001101
Manufacturer
Preci-Dip
Description
PGA SOLDER TAIL 1.27MM
Manufacturer :
Preci-Dip
Product Category :
IC Sockets
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Type :
PGA
Feature :
Closed Frame
Housing Material :
FR4 Epoxy Glass
Contact Finish - Mating :
Gold
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Termination Post Length :
0.111 2.83mm
Current Rating (Amps) :
1A
Contact Material - Mating :
BERYLLIUM COPPER
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
558
Contact Finish Thickness - Post :
10.0μin 0.25μm
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Solder
Contact Material - Post :
Brass
Contact Resistance :
10MOhm
Published :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Pitch - Post :
0.050 1.27mm