55510-012TRLF
Mfr.Part #
55510-012TRLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT 12POS 0.079 GOLD SMD
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Connector Type :
Receptacle
Orientation :
Straight
Mount :
Surface Mount
Insulation Material :
Plastic
Gender :
FEMALE
Current Rating (Amps) :
2A
Max Voltage Rating (AC) :
200V
Pitch :
2mm
Current Rating :
1A
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Shape :
Square
Contact Material :
Phosphor Bronze
Factory Lead Time :
9 Weeks
Depth :
6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Positions :
12
Insulation Color :
Black
Insulation Resistance :
1GOhm
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Finish - Post :
Tin
Voltage - Rated :
200V
Contact Finish Thickness - Mating :
1.97μin 0.050μm
Housing Material :
Thermoplastic
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Contacts :
12
Insulation Height :
0.177 4.50mm
Length :
11.92mm
Height :
4.5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Resistance :
20mOhm
Max Operating Temperature :
125°C
Housing Color :
Black
Contact Plating :
Gold
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Number of Positions Loaded :
All
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Type :
Female Socket
Series :
Minitek® 2.00mm
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Style :
Board to Board
Feature :
Pick and Place
Applications :
General Purpose, Industrial, Medical
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Rows :
2
Color :
Termination :
Solder
Datasheets
55510-012TRLF
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tape & Reel (TR) Gold Plastic 12 Positions Female Socket
55510-012TRLF Overview
It comes in Receptacle packaging.The device's mounting type is Surface Mount.In order to package the product, a Tape & Reel (TR) case is used.It belongs to the Minitek® 2.00mm Series of products.It's best to use it when the temperature is below 125°C.This device must operate at a minimum temperature of -55°C.General Purpose, Industrial, Medical is a possible application for the device.Its Pick and Place feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Surface Mount.The device runs in -55°C~125°C Operating Temperature.
55510-012TRLF Features
Minitek® 2.00mm series