55508-028LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
55508-028LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN RCPT 28POS 0.079 GOLD SMD
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
1.97μin 0.050μm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Material :
Plastic
Color :
Black
Insulation Height :
0.091 2.30mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Post :
Tin
Termination :
Solder
Number of Positions :
28
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Tube
Number of Contacts :
28
Contact Shape :
Square
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
28.08mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Depth :
4mm
Style :
Board to Board
Housing Material :
Plastic
Series :
Minitek® 2.00mm
Fastening Type :
Push-Pull
Applications :
General Purpose, Industrial, Medical
Mount :
Surface Mount
Number of Rows :
2
Contact Type :
Female Socket
Number of Positions Loaded :
All
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Orientation :
Straight
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Receptacle
Pitch :
2mm
Mounting Type :
Surface Mount
Insulation Color :
Black
Voltage - Rated :
200V
Current Rating (Amps) :
2A
Datasheets
55508-028LF
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Gold Plastic 28 Positions Female Socket
55508-028LF Overview
The product comes in a package of Receptacle.Surface Mount is the type of mounting for the device.To package the product, a Tube case is used.The product is a member of the Minitek® 2.00mm Series.The device may be used for the following applications: General Purpose, Industrial, Medical.It is mounted by Surface Mount.It operates at an operating temperature of -55°C~125°C.
55508-028LF Features
Minitek® 2.00mm series