55100-3M-05-A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
55100-3M-05-A
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
SENSOR HALL VOLTAGE WIRE LEADS
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Magnetic Sensors - Position, Proximity, Speed (Modules) - Industrial
Body Breadth :
11 mm
Operating Temperature :
-40°C~100°C TA
Reach Compliance Code :
Unknown
Frequency :
10kHz
Surface Mount :
No
Actuator Material :
Magnet, South Pole
Termination Style :
Wire Leads
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Wire Leads
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Hall Effect Switch
Output Type :
Voltage
Power Supplies :
3.8/24V
Body Length or Diameter :
25.5mm
Body Height :
3mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Package / Case :
Module
Published :
Output Current-Max :
10mA
Mounting Feature :
Flange Mount
Output Range :
10mA
Voltage - Supply :
3.75V~24V
Series :
Datasheets
55100-3M-05-A
Littelfuse 55100-3M-05-A
55100 Series Hall Effect Switch Wire Leads Voltage Magnet, South Pole -40°C~100°C TA 3mm Height 3.75V~24V NO Module
55100-3M-05-A Overview
In Module packages, magnetic position sensor modules are placed. In order to perform normally, magnetic position sensors should carry a current of 10mA.
55100-3M-05-A Features
Package / Case: Module
55100 Series
Operating Temperature: -40°C~100°C TA
Supply Voltage: 3.75V~24V
Frequency: 10kHz