550Z103PCAT
Mfr.Part #
550Z103PCAT
Manufacturer
American Technical Ceramics
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
CAP CER 10000PF 10V 0201
Manufacturer :
American Technical Ceramics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package :
Digi-Reel?
Voltage - Rated :
10V
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Failure Rate :
Lead Style :
Ratings :
Size / Dimension :
0.023" L x 0.012" W (0.58mm x 0.30mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
0%, +100%
Features :
Applications :
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Status :
Active
Thickness (Max) :
0.013" (0.33mm)
Series :
UBC? ATC 550Z
Capacitance :
10000 pF
Temperature Coefficient :
Datasheets
550Z103PCAT
American Technical Ceramics 550Z103PCAT
UBC? ATC 550Z 10000 pF 10V Ceramic Capacitor 0%, +100% - 0.023" L x 0.012" W (0.58mm x 0.30mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)