550D565X9050R2T
Mfr.Part #
550D565X9050R2T
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial
Description
CAP TANT 5.6UF 10% 50V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Manufacturer Size Code :
R
Series :
TANTALEX®, 550D
Diameter :
7.34mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Feature :
GENERAL PURPOSE
Lead Diameter :
640 μm
Size / Dimension :
0.289Diax0.686L 7.34mmx17.42mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Capacitance :
5.6µF
Tolerance :
±10%
Package / Case :
Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Dissipation Factor :
3 %
Mounting Type :
Through Hole
Polarity :
Polar
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
300mOhm
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated :
50V
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C