550D476X9020R2T
Mfr.Part #
550D476X9020R2T
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial
Description
CAP TANT 47UF 10% 20V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Lead Diameter :
640 μm
Dissipation Factor :
6 %
ESR (Equivalent Series Resistance) :
110mOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarity :
Polar
Tolerance :
±10%
Diameter :
7.34mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Lead, Tin
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
20V
Leakage Current :
9μA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.289Diax0.686L 7.34mmx17.42mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Manufacturer Size Code :
R
Capacitance :
47μF
Feature :
GENERAL PURPOSE
Type :
Hermetically Sealed
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C