550D226X0035R2T
Mfr.Part #
550D226X0035R2T
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial
Description
CAP TANT 22UF 20% 35V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Axial
Manufacturer Size Code :
R
ESR (Equivalent Series Resistance) :
160mOhm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C
Diameter :
7.34mm
Voltage - Rated :
35V
Type :
Hermetically Sealed
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size / Dimension :
0.289Diax0.686L 7.34mmx17.42mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
TANTALEX®, 550D
Dissipation Factor :
4 %
Factory Lead Time :
14 Weeks
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Leakage Current :
8μA
Contact Plating :
Lead, Tin
Feature :
GENERAL PURPOSE
Polarity :
Polar
Capacitance :
22µF
Tolerance :
±20%