550D187X0006R2B
Mfr.Part #
550D187X0006R2B
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial
Description
CAP TANT 180UF 20% 6V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Feature :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Capacitance :
180µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
60mOhm
Leakage Current :
11μA
Package / Case :
Axial
Published :
Type :
Hermetically Sealed
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Lead Diameter :
640 μm
Diameter :
7.34mm
Manufacturer Size Code :
R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Through Hole
Series :
TANTALEX®, 550D
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.289Diax0.686L 7.34mmx17.42mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dissipation Factor :
10 %
Voltage - Rated DC :
6.3V
Tolerance :
±20%