550D127X9010R2T
Mfr.Part #
550D127X9010R2T
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial
Description
CAP TANT 120UF 10% 10V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
14 Weeks
Type :
Hermetically Sealed
Leakage Current :
12μA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
120μF
Published :
Series :
TANTALEX®, 550D
Diameter :
7.34mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
70mOhm
Manufacturer Size Code :
R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
Axial
Dissipation Factor :
8 %
Voltage - Rated DC :
10V
Feature :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.289Diax0.686L 7.34mmx17.42mm