550AC173M371DG
Mfr.Part #
550AC173M371DG
Manufacturer
Skyworks Solutions, Inc.
Package / Case
6-SMD, No Lead
Description
XTAL OSC VCXO 173.3710MHZ LVPECL
Manufacturer :
Skyworks Solutions, Inc.
Product Category :
Oscillators
Operating Supply Voltage :
3.3V
Current - Supply (Disable) (Max) :
75mA
Package / Case :
6-SMD, No Lead
Supply Voltage :
3.3V
Frequency Stability :
±50ppm
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Number of Terminations :
6
Size / Dimension :
0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Frequency :
173.371MHz
Type :
VCXO
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Frequency :
173.371MHz
Base Resonator :
Crystal
Function :
Enable/Disable
Factory Lead Time :
6 Weeks
Current - Supply (Max) :
130mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Absolute Pull Range (APR) :
±150ppm
Series :
Si550
Surface Mount :
yes
Number of Pins :
6
Depth :
5mm
Published :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Output :
LVPECL
Radiation Hardening :
No
Datasheets
550AC173M371DG
Skyworks Solutions, Inc. 550AC173M371DG
550AC173M371DGR datasheet pdf and Oscillators product details from Silicon Labs stock available at
Manufacturer related products
    CAP SILICON 10PF 20% SMD
    CAP SILICON 68PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 5.6PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 2.6PF 20% 100V SMD