550AB74M2500DGR
Mfr.Part #
550AB74M2500DGR
Manufacturer
Skyworks Solutions, Inc.
Package / Case
6-SMD, No Lead
Description
XTAL OSC VCXO 74.2500MHZ LVPECL
Manufacturer :
Skyworks Solutions, Inc.
Product Category :
Oscillators
Type :
VCXO
Mounting Type :
Surface Mount
Absolute Pull Range (APR) :
±30ppm
Fall Time-Max :
0.35ns
Operating Frequency :
74.25MHz
Physical Dimension :
7.0mm x 5.0mm x 1.8mm
Symmetry-Max :
55/45%
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Series :
Si550
Rise Time-Max :
0.35ns
Output :
LVPECL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
Tape and Reel
Frequency :
74.25MHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Current - Supply (Disable) (Max) :
75mA
Power Supplies :
3.3V
Size / Dimension :
0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
6
Function :
Enable/Disable
Linearity :
10%
Surface Mount :
yes
Supply Voltage :
3.3V
Reach Compliance Code :
Compliant
Package / Case :
6-SMD, No Lead
Qualification Status :
Not Qualified
Current - Supply (Max) :
130mA
Control Voltage-Max :
3.3V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Frequency Stability :
±100ppm
Base Resonator :
Crystal
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Supply :
3.3V
Datasheets
550AB74M2500DGR
Skyworks Solutions, Inc. 550AB74M2500DGR
550AB74M2500DGR datasheet pdf and Oscillators product details from Silicon Labs stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP SILICON 10PF 20% SMD
    CAP SILICON 68PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 5.6PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 2.6PF 20% 100V SMD