550AA62M0000DG
Mfr.Part #
550AA62M0000DG
Manufacturer
Skyworks Solutions, Inc.
Package / Case
6-SMD, No Lead
Description
XTAL OSC VCXO 62.0000MHZ LVPECL
Manufacturer :
Skyworks Solutions, Inc.
Product Category :
Oscillators
Current - Supply (Disable) (Max) :
75mA
Factory Lead Time :
6 Weeks
Voltage - Supply :
3.3V
Qualification Status :
Not Qualified
Size / Dimension :
0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
Series :
Si550
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Frequency :
62MHz
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Frequency Stability :
±100ppm
Current - Supply (Max) :
130mA
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Frequency :
62MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Function :
Enable/Disable
Supply Voltage :
3.3V
Reach Compliance Code :
Compliant
Output :
LVPECL
Base Resonator :
Crystal
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
6
Package / Case :
6-SMD, No Lead
Type :
VCXO
Power Supplies :
3.3V
Datasheets
550AA62M0000DG
Skyworks Solutions, Inc. 550AA62M0000DG
550AA62M0000DGR datasheet pdf and Oscillators product details from Silicon Labs stock available at
Manufacturer related products
    CAP SILICON 10PF 20% SMD
    CAP SILICON 68PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 5.6PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 2.6PF 20% 100V SMD