5500R-393J
Mfr.Part #
5500R-393J
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD
Description
FIXED IND 39UH 5.66A 31 MOHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Size / Dimension :
1.080Lx0.510W 27.44mmx12.96mm
Packing Method :
TR
Inductance :
39μH
Construction :
RECTANGULAR
Package / Case :
2-SMD
Test Frequency :
1kHz
DC Resistance (DCR) :
31mOhm Max
Current - Saturation :
2.85A
Series :
5500R
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
13.21mm
Shielding :
Unshielded
Factory Lead Time :
5 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~130°C
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.520 13.21mm
Depth :
12.96mm
Max DC Current :
5.66A
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Material - Core :
Ferrite
Current Rating :
5.66A
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±5%
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
5500R-393J
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD