5500R-183J
Mfr.Part #
5500R-183J
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD
Description
FIXED IND 18UH 6.72A 22 MOHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
2-SMD
Material - Core :
Ferrite
Height Seated (Max) :
0.520 13.21mm
Depth :
12.96mm
Max DC Current :
6.72A
Size / Dimension :
1.080Lx0.510W 27.44mmx12.96mm
Test Frequency :
1kHz
Published :
Operating Temperature :
-55°C~130°C
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Shielding :
Unshielded
DC Resistance (DCR) :
22mOhm Max
Current - Saturation :
4.15A
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
5 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tape and Reel (TR)
Series :
5500R
Mounting Type :
Surface Mount
Current Rating :
6.72A
Tolerance :
±5%
Radiation Hardening :
No
Height :
13.21mm
Inductance :
18μH
Datasheets
5500R-183J
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD