5500R-123J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5500R-123J
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 12UH 7.43A 18 MOHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~130°C
Current - Saturation :
5.07A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
5500R
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.520 13.21mm
Termination :
SMD/SMT
Shielding :
Unshielded
Depth :
12.96mm
Max DC Current :
7.43A
ECCN Code :
EAR99
Material - Core :
Ferrite
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DC Resistance (DCR) :
18mOhm Max
Size / Dimension :
1.080Lx0.510W 27.44mmx12.96mm
Test Frequency :
1kHz
Height :
13.21mm
Inductance :
12μH
Current Rating :
7.43A
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
5 Weeks
Published :
Package / Case :
2-SMD
Datasheets
5500R-123J
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD