54242-810162050LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
54242-810162050LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HDR 16POS 0.100" STACK SMD
Manufacturer :
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Number of Rows :
2
Number of Positions :
16
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Color :
Black
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
15.0μin 0.38μm
Pitch :
0.100 2.54mm
Termination :
Solder
Series :
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
Length - Overall Pin :
1.055 26.800mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Length :
26.797mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Plating :
GXT, Gold
Mount :
Surface Mount
Length - Post (Mating) :
0.248 6.300mm
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold, GXT™
Length - Stack Height :
0.807 20.500mm
Datasheets
54242-810162050LF
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+ Series 2 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Surface Mount 16 Positions Black