54242-806201000LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
54242-806201000LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HDR 20POS 0.100" STACK SMD
Manufacturer :
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Rows :
2
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold, GXT™
Number of Positions :
20
Termination :
Solder
Length - Post (Mating) :
0.280 7.112mm
Contact Plating :
GXT, Gold
Length - Overall Pin :
0.674 17.120mm
Color :
Black
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
15.0μin 0.38μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch :
0.100 2.54mm
Packaging :
Bulk
Length - Stack Height :
0.394 10.000mm
Published :
Length :
17.1196mm
Series :
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
Number of Contacts :
20
Datasheets
54242-806201000LF
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+ Series 2 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Surface Mount 20 Positions Black