54122-809361350LF
Mfr.Part #
54122-809361350LF
Description
CONN HDR 36POS 0.100" STACK T/H
Length - Stack Height :
0.531 13.500mm
Orientation :
Straight
Length :
26.035mm
Contact Style :
SQ PIN-SKT
Packaging :
Bulk
Depth :
4.83mm
Reliability :
COMMERCIAL
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
MIL Conformance :
No
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold, GXT™
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
IEC Conformance :
No
Total Number of Contacts :
36
15.0μin 0.38μm
Mixed Contacts :
Contact Material :
Bronze
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating :
3A
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
9 Weeks
Number of Conductors :
ONE
Voltage - Rated :
1.5kV
Lead Length :
3.05mm
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Body/Shell Style :
Receptacle
JESD-609 Code :
e3
Plating Thickness :
15μin
Insulation Resistance :
5GOhm
Reference Standard :
UL, CSA
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Gender :
Male
Number of Rows :
2
Lead Free :
Lead Free
UL Flammability Code :
94V-0
Filter Feature :
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Number of Positions :
36
Number Of PCB Rows :
2
Length - Overall Pin :
1.025 26.035mm
Length - Tail :
0.120 3.050mm
Housing Material :
Thermoplastic
Max Operating Temperature :
125°C
Length - Post (Mating) :
0.374 9.500mm
Rated Current (Signal) :
3A
Body Breadth :
0.19 inch
Contact Plating :
GXT, Gold
DIN Conformance :
Published :
Pitch :
0.100 2.54mm
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
54122-809361350LF
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+ Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 2 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 36 Positions Black