54122-809161650LF
Mfr.Part #
54122-809161650LF
Description
CONN HDR 16POS 0.100" STACK T/H
Length - Overall Pin :
1.025 26.035mm
Length - Post (Mating) :
0.255 6.477mm
Length - Stack Height :
0.650 16.500mm
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
15.0μin 0.38μm
Length :
26.035mm
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold, GXT™
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Contact Plating :
GXT, Gold
Length - Tail :
0.120 3.050mm
Pitch :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
16
Number of Contacts :
16
2
Radiation Hardening :
No
Datasheets
54122-809161650LF
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+ Series 2 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 16 Positions Black