54122-411101950LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
54122-411101950LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HDR 10POS 0.100" STACK TH
Manufacturer :
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Factory Lead Time :
9 Weeks
Length - Post (Mating) :
0.337 8.560mm
Published :
Length :
31.115mm
Length - Overall Pin :
1.225 31.115mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Plating :
Tin
Color :
Black
Length - Tail :
0.120 3.050mm
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
78.7μin 2.00μm
Number of Positions :
10
Number of Rows :
2
Mount :
Through Hole
Pitch :
0.100 2.54mm
Number of Contacts :
10
Packaging :
Bulk
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Mounting Type :
Through Hole
Series :
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
Termination :
Solder
Length - Stack Height :
0.768 19.500mm
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
54122-411101950LF
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+ Series 2 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 10 Positions Black