54122-112401850LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
54122-112401850LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HDR 40POS 0.100" STACK T/H
Manufacturer :
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Plating Thickness :
30μin
Length - Stack Height :
0.728 18.500mm
Lead Length :
3.05mm
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0μin 0.76μm
DIN Conformance :
No
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Series :
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
MIL Conformance :
No
Factory Lead Time :
9 Weeks
Length - Post (Mating) :
0.477 12.116mm
Number of Conductors :
ONE
Option :
GENERAL PURPOSE
Reliability :
COMMERCIAL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
33.655mm
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold, GXT™
Number of Positions :
40
Mixed Contacts :
Contact Material :
Bronze
Pbfree Code :
yes
Body Breadth :
0.19 inch
UL Flammability Code :
94V-0
Reference Standard :
UL, CSA
Voltage - Rated :
1.5kV
Number of Rows :
2
JESD-609 Code :
e3
Contact Gender :
Male
Length - Tail :
0.120 3.050mm
Current Rating :
3A
Filter Feature :
Insulation Resistance :
5GOhm
Housing Material :
Thermoplastic
Length - Overall Pin :
1.325 33.660mm
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
Mount :
Through Hole
Operating Temperature (Min) :
-65°C
Number Of PCB Rows :
2
Rated Current (Signal) :
3A
Contact Plating :
GXT, Gold
Pitch :
0.100 2.54mm
Color :
Black
IEC Conformance :
Termination :
Solder
Body/Shell Style :
Receptacle
Contact Style :
SQ PIN-SKT
Total Number of Contacts :
40
Datasheets
54122-112401850LF
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+ Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 2 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 40 Positions Black