54121-407161075LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
54121-407161075LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HDR 16POS 0.100" STACK TH
Manufacturer :
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
78.7μin 2.00μm
Color :
Black
Mount :
Through Hole
Series :
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
Factory Lead Time :
13 Weeks
Number of Positions :
16
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Termination :
Solder
Number of Pins :
16
Length - Overall Pin :
0.825 20.955mm
Pitch :
0.100 2.54mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length - Tail :
0.120 3.050mm
Length - Stack Height :
0.423 10.750mm
Length - Post (Mating) :
0.282 7.163mm
Number of Rows :
1
Contact Plating :
Tin
Mounting Type :
Through Hole
Length :
20.955mm
Datasheets
54121-407161075LF
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+ Series 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 16 Positions Black