54121-105201150LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
54121-105201150LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HDR 20POS 0.100" STACK T/H
Manufacturer :
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Length - Overall Pin :
0.695 17.650mm
Published :
Voltage - Rated :
1.5kV
Mounting Type :
Through Hole
Contact Plating :
GXT, Gold
Insulation Resistance :
5GOhm
Pitch :
0.100 2.54mm
Lead Length :
3.05mm
Color :
Black
Contact Gender :
Male
Number of Positions :
20
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold, GXT™
Contact Material :
Bronze
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0μin 0.76μm
Current Rating :
3A
Radiation Hardening :
No
Series :
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
Number of Rows :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Contacts :
20
Length :
17.653mm
Packaging :
Bulk
Gender :
Male
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Length - Stack Height :
0.453 11.500mm
Termination :
Solder
Length - Post (Mating) :
0.122 3.100mm
Length - Tail :
0.120 3.050mm
Datasheets
54121-105201150LF
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+ Series 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 20 Positions Black